تماس با استادکار

09353097929 مشاوره و بازدید 

سنگ مرمر چیست

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی غیر ورقه ای است که وقتی سنگ آهک در معرض گرما و فشار قرار گیرد تشکیل می شود. نام "سنگ مرمر" است و به راه های مختلف در تجارت از ابعاد سنگ استفاده می شود.

هر سنگ کربنات کریستالی که دارای یک توانایی پذیرش پالیش باشد به نام "سنگ مرمر" است این نام گاهی برای دیگر سنگ های نرم مانند تراورتن، عتیقه verd، مارمانند و برخی از سنگ آهک استفاده می شود. سنگ مرمر از مواد و مصالح ساختمانی برتر برای بسیاری از زیباترین پروژه های در طول تاریخ در کلیساهای رنسانس و فرودگاه بین المللی شارل دوگل در پاریس بکار رفته است مجسمه های یونانی باستان با سنگ مرمر طبیعی لوکس و به دلیل زیبایی اولیه و رگه های ظریف خود معروف است.
سنگ مرمر عمدتاً از کلسیت (یک فرم کریستالی کربنات کلسیم) است سنگ مرمر نسبتاً سخت است هر چند نه کاملاً همانند گرانیت. برای بسیاری از مردم، اولین رنگی که به ذهن می آید که فکر کردن در مورد سنگ مرمر سفید کارارا از ایتالیا است با این حال سنگ مرمر در واقع در سراسر جهان استخراج و با رنگ ها و الگوهای مختلف در دسترس هستند.
سنگ مرمر صورتی
سنگ مرمر چیست؟
سنگ مرمر چگونه تشکیل می شود؟
خواص فیزیکی و استفاده از سنگ مرمر
رنگ سنگ مرمر
سختی سنگ مرمر

سنگ مرمر صورتی

سنگ مرمر صورتی :قطعه ای از سنگ مرمر صورتی در حدود چهار اینچ  )ده سانتی متر( عرض است رنگ صورتی آن به احتمال زیاد از آهن به دست آمده است.

سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که وقتی سنگ آهک تحت گرما و فشار قرار گیرد تشکیل می شود این در درجه اول از کانی کلسیت (Caco3) تشکیل شده و معمولاً حاوی مواد معدنی دیگر مانند مواد معدنی خاک رس، میکا، کوارتز، پیریت، اکسیدهای آهن و گرافیت است تحت شرایط دگرگونی، کلسیت در سنگ آهک رکریستالیزه به شکل یک سنگ که توده ای از بلورهای کلسیت هم پیوسته است سنگ مرتبط، سنگ مرمر دولومیتی است که وقتی، دولوستون تحت گرما و فشار قرار گیرد تولید می شود.

سنگ مرمر چگونه تشکیل می شود؟

اکثر اشکال سنگ مرمر در مرز صفحات همگرا وقتی مناطق زیادی از پوسته زمین در معرض دگرگونی های منطقه ای قرار می گیرند تشکیل می شوند برخی سنگ مرمر نیز در اثر دگرگونی تماسی وقتی که با ما ماگما داغ گرم در مجاورت سنگ آهک یا دول استون قرار گیرد تشکیل می شود.
قبل از دگرگونی، کلسیت در سنگ آهک اغلب در شکل از مواد فسیلی lithified و آوار بیولوژیکی است در طول دگرگونی این کلسیت رکریستالیزه و بافت سنگ. تغییرات پیدا می کند  در مراحل اولیه از تحول سنگ آهک به سنگ مرمر، کریستال کلسیت در سنگ بسیار کوچک هستند در یک نمونه آنها تابش نور را منعکس می کنند.
همانطور که دگرگونی پیشرفت می کند بلورهای رشد کرده بزرگتر شده و به راحتی به کریستالهای کلسیت قابل تشخیص تبدیل می شوند.
تبلور مجدد چیزی است که نشانه جدایی بین سنگ آهک و سنگ مرمر است سنگ مرمر که با سطوح پایین دگرگونی که در معرض بلورهای کلسیت تشکیل شده بسیار کوچک است کریستال بزرگتر به عنوان سطح دگرگونی پیشرفته تبدیل شده است مواد معدنی خاک رس در سنگ مرمر به میکا و سازه سیلیکات پیچیده تر تبدیل می شود همچنان که سطح دگرگونی افزایش می یابد.

خواص فیزیکی و استفاده از سنگ مرمر

سنگ مرمر در ته نشین های بزرگ است که می تواند در صدها فوت ضخامت و جغرافیایی گسترده رخ دهد این اجازه می دهد تا آن را به لحاظ اقتصادی در مقیاس بزرگ استخراج شود و در برخی از معادن میلیون ها تن در سال تولید شود. اغلب سنگ مرمر است به هر دو سنگ خرد شده و یا در اندازه سنگ ساخته شده است. سنگ و معادن سنگ به عنوان سنگدانه در بزرگراه ها، تخت راه آهن، پایه ساختمان و انواع دیگر ساخت و ساز استفاده می شود. سنگ با ابعاد خاص تولید می شود این ها در بناهای تاریخی، ساختمان ها، مجسمه ها، سنگ فرش و پروژه های دیگر استفاده می شود.

رنگ سنگ مرمر

سنگ مرمر که معمولاً یک سنگ با رنگ روشن است هنگامی که آن از یک سنگ آهک با تعداد کمی از ناخالصی تشکیل می شود آن به رنگ سفید خواهد بود سنگ مرمر که شامل ناخالصی هایی مانند رس، اکسید آهن و یا مواد بتمنس است می تواند به رنگ مایل به آبی، خاکستری، صورتی، زرد و یا سیاه باشد.
سنگ مرمر با خلوص بسیار بالا به رنگ روشن و سفید بسیار مفید است این است که اغلب استخراج، خرد شده به صورت پودر و سپس برای حذف بسیاری از ناخالصی پردازش می شود محصول به دست آمده به نام "پودر گچ" است  این پودر به عنوان عامل رنگ آمیزی و پر کننده در رنگ، سفید کاری، بتونه، پلاستیک، دوغاب استفاده می شود.
واکنش سنگ مرمر با اسید:  وجود کربنات کلسیم در سنگ مرمر در تماس با بسیاری از اسیدها واکنش نشان می دهد و سبب خنثی سازی اسید می شود سنگ مرمر در خنثی سازی اسید موثر است سنگ مرمر است که اغلب خرد شده و برای خنثی سازی اسید در رودخانه ها، دریاچه ها و خاک مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین برای خنثی سازی اسید در صنایع شیمیایی استفاده می شود داروهای آنتی اسید دارویی مانند "تامس "شامل کربنات کلسیم است که گاهی اوقات از پودر سنگ مرمر ساخته شده است این داروها برای افرادی که از رفلکس اسید یا سوء هاضمه رنج می برند مفید است پودر سنگ مرمر به عنوان یک پرکننده بی اثر در قرص های دیگر استفاده می شود.

سختی سنگ مرمر

ترکیبات کلسیت، سنگ مرمر دارای سختی سه در مقیاس سختی موس است و در نتیجه، سنگ مرمر برای حک کردن آسان است و آن برای تولید مجسمه و اشیاء تزئینی مفید است زجاجی از سنگ مرمر باعث می شود آن را به خصوص برای بسیاری از انواع مجسمه های جذاب باشد.
سختی کم و حلالیت سنگ مرمر اجازه می دهد تا آن به عنوان یک افزودنی کلسیم در خوراک دام باشد مواد افزودنی کلسیم به خصوص برای گاوهای شیری و تولید مرغ و تخم مرغ مهم است این نیز به عنوان ساینده با سختی کم برای شستشوی حمام و آ وسایل شپزخانه استفاده می شود.
توانایی پذیرش پالش را دارد بعد از اینکه خوب سمباده زده شود سنگ مرمر  رامی توان به درخشش بالا جلا داد این اجازه می دهد تا قطعه جذاب سنگ مرمر قطع و جلا داده شود و به عنوان کاشی های کف، پانل های معماری، سنگ نما، آستانه پنجره، پله، ستون ها و در بسیاری از قطعات دیگر سنگ های تزئینی استفاده شود.
جهت خرید سنگ مرمر و یا هر نوع سنگ تراورتن با سایت استادکار شماره تماس 09353097929 مهندس فتحی تماس بگیرید.

عضویت خبرنامه

 

تماس با استادکار 09353097929